Сьогодні,7 березня, розпочинається Масляна: традиції та історія свята

07.03.2016 07:48
Масляна – древнє слов'янське свято, що дісталося нам у спадщину від язичницької культури, яке збереглося і після прийняття християнства. Слов'яни святкували його в дні весняного рівнодення, а головним сенсом усіх заходів було бажання задобрити природу, щоб отримати хороший урожай.
Масляна була сприйнята християнською церквою фактично як релігійне свято й одержала назву Сирний або Сиропусний тиждень (згідно з церковними традиціями, можна їсти рибні і молочно-яєчні страви, а ось від м'яса вже належить відмовитися аж до Великодня), але це не змінило її внутрішньої суті. Масляна припадає на тиждень, що передує Великому посту. Відзначати Масляну було прийнято катанням на санях із крижаних гірок, запалюванням багать. Ну і звичайно, пекти млинці, адже млинець – символ сонця.
Правда, в Україні на Сирний тиждень їли не стільки млинці, скільки вареники та інші молочні страви. Так, на Слобожанщині обов'язково готували кашу й оладки, у Центральній Україні – гречані млинці та вареники із сиром і сметаною, а на Волині та Галичині робили ще й бануш (кукурудзяна каша, зварена на сметані), а також галушки з бринзою і грибною юшкою. У всіх регіонах не відмовляли собі в різноманітних рибних стравах.
Оскільки попереду у нас сім тижнів суворої стриманості (Великий піст триватиме з 14 березня по 30 квітня), то  вам просто необхідно наїстися самим і щедро почастувати рідних і близьких смачними варениками, жирними млинцями, пишними сирниками і здобними пирогами.
 
Рекомендації
 
До довгоочікуваного свята необхідно починати готуватися з середини тижня, що йому передує. Необхідно подбати про те, щоб у будинку було чисто. У давнину перебілювали піч, діставали святковий посуд, підмітали подвір'я. У цей час також треба купити борошно, масло і сметану, вершки, а також цукерки для маленьких членів сім'ї.
Кожен день Масляної має свою назву і традиції.
 
ПОНЕДІЛОК: Іменують «Зустріччю», раніше у понеділок ходили з опудалом по селу і будували гірки для катання. Зараз обмежуються випічкою млинців і частуванням ними незаможних. Потрібно відзначити, що під час війн Масляну святкували тихо, направляючи спільні зусилля на допомогу воїнам, пораненим, сиротам та вдовам...
 
ВІВТОРОК: Зветься «Заігрищем», люди ходять у гості, а їх пригощають млинцями. Також у вівторок прийнято веселитися, кататися з гірок і грати у рухливі ігри на вулиці. Масляного вівторка особливо чекала молодь. Адже у цей день парубки вибирали собі наречених, а дівчата вибирали суджених. Для цього вони влаштовували вечорниці.
 
СЕРЕДА: Її називають «Ласункою»: зяті відправляються до тещі на млинці. Очікуючи зятя в гості, тесть заздалегідь закуповував продукти, які знадобляться для приготування вареників і млинців. Тещі повинні ситно нагодувати зятів, а щоб розвеселити їх під час трапези, у будинок запрошували й інших родичів.
 
ЧЕТВЕР: Сенс «Широкого» четверга, як і всієї Масляної – виплеск накопиченої за зиму негативної енергії і рішення конфліктів між людьми. Головна дія в четвер – штурм снігового містечка. А ще починали опудало Масляної возити і колядувати: вбрані діти ходили від хати до хати і співали: «Тринці-бринці, печіть млинці!», випрошуючи таким чином собі частування на святковий вечір.
 
П’ЯТНИЦЯ: Із візитом до зятів збираються тещі на «Тещині вечірки». У цей день матері ласують млинцями в будинку дочок і хвалять зятів.
 
СУБОТА: Особливий день, званий «Зовицині посиденьки», юні дружини запрошували до себе в гості старших сестер, дарували їм подарунки та пригощали млинцями.
 
НЕДІЛЯ: Найголовніший день Масляної, відомий як «Прощена неділя». У цей день усі віруючі і ті, хто просто шанує народні свята, просять один в одного прощення, отримуючи у відповідь традиційну фразу: «Бог простить». У Прощену неділю треба відвідати рідних і сусідів, щоб попросити пробачення за всі образи і, якщо близькі ворогували, обов'язково помиритися. Заможні люди відвідували бідних. У людей похилого віку, вдів і сиріт просили вибачення і приносили їм пісні продукти. Усі справи намагалися закінчити до заходу сонця.
 
Святкуйте із задоволенням!
(zaknews.in.ua/novini/zakarpattya/susplstvo/6309-sogodn7-bereznya-rozpochinayetsya-maslyana-tradicyi-ta-storya-svyata.html)